Дух, сильніший за тіло
середа, 24 лютого 2021 р.
вівторок, 23 лютого 2021 р.
Горить свіча Володимира Малика
Українському письменнику ХХ століття, автору історико-пригодницьких романів, Володимиру Малику - 100 років від дня народження
21.02.1921 - 31.07.1998
Протягом багатьох десятиліть твори Володимира Малика читають і діти, і дорослі. Адже, за словами письменника Б. Чайковського, письменник "заворожує чудовими мандрами з країни в країну, з епохи в епоху, примушує радіти і ридати, любити і ненавидіти, переживати як власні знегоди, так і перемоги героїв".
Володимир Кирилович Малик (справжнє прізвище Сиченко) народився в с. Новосілки на Київщині. Здобув освіту в Києві. Тривалий час працював учителем української мови і літератури. Перша книжка - віршована історична казка "Журавлі-журавлики" вийшла в 1957 році.
Творчим досягненням Малика, безперечно, є його історичні романи "Посол Урус-Шайтана" - 1968 р., "Фірман султана"- 1969р., "Чорний вершник" - 1976р., "Шовковий шнурок" -1977р. А також "Князь Кий"- 1982р., "Червлені щити" 1985. За ці твори автор був удостоєний літературної премії ім. Лесі Українки. - 1983р. А за історичний роман "Горить свіча" Володимиру Малику прсуджена міжнародна премія ім. Г.Сковороди.
Багато романів Володимира Малика перекладено іноземними мовами. Їх порівнюють з творами французького романіста Олександра Дюма, його талант ставлять поряд з мистецькою майстерністю поляка Генріка Сенкевича.
Від 2001р. існує літерно-мистецька премія ім. Володимира Малика, яку присуджують за кращі творчі здобутки, присвячені історії України і рідного краю.
Читайте твори Володимира Малика, вони є в нашій бібліотеці!
понеділок, 22 лютого 2021 р.
Наші читаймудрики в ході змагання мали змогу перевірити свої знання з рідної мови, проявити неабияку ерудицію , творчі здібності при виконанні вельми нелегких конкурсів, та показали вміння дружно працювати в команді. В завзятій боротьбі з невеликим відривом перемогла команда "Пізнайок" , з чим ми їх і привітали.
Віриться: мине час, а мова наша житиме щодня і щомиті у щоденному спілкуванні людей і в будні і в свята. І кожен з нас дбатиме про чистоту мови, зберігаючи її нев'янучу красу!
пʼятниця, 19 лютого 2021 р.
Нескорений Майдан
20 лютого День вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні
Небесна Сотня - то в серцях вогонь.Ніхто не в праві забути морозні дні 2013 - 2014 року, коли від напруги закипала кров в жилах, коли в ім'я віри і правди один за одним падали від куль майданівці, аби прорости в наших серцях червоними квітами пам'яті.
Небесна Сотня - це наш біль і наша гордість, це наші сльози і наш душевний щем вдячності за все, що вони зробили для нас. Кожен з них здійснив свій особистий подвиг - віддав найцінніше - життя. Вони - нагадування всім нам про те, якою ціною була здобута свобода і шанс для України стати справжньою європейською державою. Тому не можна допустити, щоб їх подвиг був марним, адже і нині Україна в сльозах - на її захист у війні з російським агресором стають нові патріоти, щоб ми мали змогу щасливо жити в вільній, самостійній і квітучій країні.
Це - виставка-реквієм, виставка-посвята всім учасникам Революції гідності. "Серця, покладені за Батьківщину". З книг, що на ній представлені, ви зможете дізнатися більше про ті буремні дні.
Герої не вмирають! І пам'ять їх з роду в рід!
середа, 17 лютого 2021 р.
Відійшла в історію афганська війна. Та ще довго будуть тривожити нас голоси загиблих і живих. Тому, що її історія написана кров'ю солдат і сльозами жінок і матерів. Навічно залишиться вона в душах покоління, яке вийшло з неї, обпалене вогнем і пекучим афганським сонцем.Тільки з України в Афганістані воювало 120 тис.солдатів і офіцерів. З них не повернулося додому 3360. Жителів нашого міста Дніпро - 47. З нашого Соборного району - 11. Сьогодні ми знову вшановували їх пам'ять біля пам'ятного знака, що стоїть біля 73-ї школи.
понеділок, 15 лютого 2021 р.
Свято валентинок-веселинок
вівторок, 9 лютого 2021 р.
Цікавинки звідусіль
А чи знаєте ви, що?
В Південній Африці також є зникаюча річка Окванго: вона протікає по території Анголи, Намібії, Ботсвани і зникає в пісках пустелі Калахарі. Дельта річки утворює непрохідні болота. В поєднанні з пустелею це створює унікальні умови для життя тварин. Тут мешкають цікаві копитні тварини, леви, гепарди, багато різновидів птахів.
Є й інші безстічні ріки, наприклад, в Казахстані і Центральній Азії - Великий і Малий Узень, Чу, Зеравшан, Мургат, Тургай, Сарису та ін.
Мудрі книги чекають вас на полицях нашої бібіліотеки!
УВАГА!
ДОРОГІ ДРУЗІ!
відзначаєтья
150-річний ювілей видатної української поетеси Лесі Українки.
Централізованої системи бібліотек для дітей м. Дніпра
(читання творів і поезій письменниці)
dnepr.lib14@i.ua
та у своїх соціальних мережах.
вівторок, 2 лютого 2021 р.
Винний у любові до України
Валер'яну Підмогильному - 120 років від дня народження.
Український письменник, перекладач, один з найвидатніших прозаїків "розстрілян0го відродження"
Валер'ян Петрович Підмогильний народився 2-го лютого 1901 року в селі Чаплі на Катеринославщині. (тепер передмістя м.Дніпро)
Спочатку Валер'ян відвідував церковнопарафіяльну школу. Де захоплюється французькою мовою, вчиться на відмінно, багато читає. Пробує писати вірші, оповідання, які друкуються в шкільному журналі під псевдонімом Лорд Лестер. Після школи вчиться в Першому реальному училищі в Катеринославі, закінчує його "з відзнакою" і вступає на математичний факультет Катеринославського університету. Але змушений полишити навчання через нестатки. Багато часу приділяє самоосвіті. Вивчає іноземні мови. Починає працювати в відділку народної освіти. Саме в цей час пише оповідання "Добрий Бог", "Гайдамака", "Пророк", "Старець", "Ваня" і друкує їх в Катеринославському збірнику "Січ". Літературна діяльність переривалась вчителюванням, працею в видавництвах. Зокрема, в 1920- 1921 роках вчителює у Павлограді. Своїм духовним наставником вважав М. Коцюбинського.
Трагічно склалася доля письменника і людини Валер'яна Підмогильного. В грудні 1934 ророку Підмогильного було заарештовано зі звинуваченням в "участі у роботі терористичної організації". Через три жахливих роки ізоляції, життя в нелюдських умовах політичного злочинця, був розстріляний в урочищі Сандарма в Карелії. Реабілітований Валер'ян Підмогильний посмертно в 1956 році.
Він прожив коротке, але плідне життя. Про це свідчать його твори, які він нам залишив. Це збірки оповідань і повістей, два романи світового рівня - "Місто" (1928) та"Невеличка драма"(1929). Це його талановиті переклади Вольтера, Д. Дідро, Оноре де Бальзака, А. Франса, Гі де Мопасана, Г. Флобера.
Творчий шлях Валер'яна Підмогильного тривав лише 15 років. А потім його ім'я було вилучено з літературного процесу. Майже 60 років українському читачеві довелося чекати повернення його творів. Після довгого забуття твори Валер'яна Підмогильного вперше вийшли друком лише 1989 року. Його переклади вважаються найкращими і охоче перевидаються сучасними видавцями.
Твори Валер'яна Підмогильного і тепер хвилюють, цікавлять, спонукають до роздумів і допомагають сучасному читачеві пізнавати себе і світ.
Читайте їх, вони є в нашій бібліотеці.