четвер, 28 січня 2021 р.

 

Шануймо пам'ять Героїв Крут


Жертовний хрест під Крутами стоїть, 

Людською пам'яттю приречений стояти.

Холодний вітер з верховіть цілує хрест, як сина мати.

Тут України юнь свята

За Україну полягла в страшну годину,

Тут розпинали не Хреста, тут вбили юну Україну.

Тут юних триста полягло за честь, за волю, Україну,

Щоб вільно, радісно жилось на цій землі онуку й сину.

На грані двох тисячоліть чорніє хрест у білім полі,

Тут вмита кров'ю наша ВОЛЯ 

Для нас усіх хрестом стоїть.

                                                                      В. Криволап

103 роки відділяє нас від трагічних подій, які відбулися наприкінці 1918 року біля станції Крути. 

І ціла ріка часу минула. Україна зазнала багато змін і багатьох потрясінь, напевне, більш значущих, чим той бій юних патріотів України і більшовиків. Але чому ж ми знову й знову повертаємось до бою під Крутами? Чим є він для нас і для незалежної України? 

- Бій під Крутами не можна вважати доленосною битвою. Крути лише символ. Символ непохитності, патріотизму та всеосяжної любові до Батьківщини. Адже тернистою стежкою, протоптаною крутянцями, на захист України вирушили інші, ті, кого надихав і надихає їх жертовний подвиг. Ті, хто багато років протистояв більшовицькій неволі, ті хто  нині зі зброєю в руках захищають нас і Україну.


 І усвідомлюючи цей факт, ми, нащадки, зобов'язані зберегти у собі той вічний вогонь, ту непереможну любов до Батьківщини, яку мали вони,  молоді хлопці, перед якими лежало неораним полем ціле життя і які без жалю поклали його на вівтар служіння Україні.



середа, 27 січня 2021 р.

 


Сьогодні світ відзначає Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. - Цього дня у 1945 році  солдати 1-го українського фронту  звільнили в'язнів найбільшого нацистського табору Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. Лише в цьому таборі загинуло 1 млн. людей.

Голокост Шоа (всеспалення) - переслідування та масове винищення  нацистами євреїв та ромів під час Другої світової війни лише за етнічну приналежність.

 Всього жертвами Голокосту стали 6 млн. європейських євреїв. 1.5 млн. з них загинули в Україні. Масовою братською могилою та символом геноциду євреїв в Україні став Бабин Яр, де за 1941 - 1943 роки було знищено до 100 млн. людей. 

Крім євреїв в Бабиному Яру знищували ромів, комуністів-підпільників, душевнохворих, заручників, моряків Дніпровської флотилії, в'язнів гестапо та патріотів України.

"Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують в собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження...", - сказано в резолюції ООН №60/7, яка й оголосила 27 січня днем пам'яті жертв Голокосту в 2005 році. В Україні вперше відзначили день пам'яті жертв Голокосту на державному рівні 27 січня 2012 року.


Ми маємо пам'ятати і докладати всіх зусиль

        щоб подібне не повторилось!                      



понеділок, 25 січня 2021 р.

 

Дитячою книгою року ВВС - 2020 стала книга "Мед і Паштет - фантастичні перегони" Уляни Чуби (видавництво А- БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА)


Оголошуючи Дитячу книгу року ВВС "Мед і Паштет - фантастичні вітрогони", керівний директор ЄБРР з питань комунікації Джонатан Чарльз зазначив: "Сьогодні переможцем стала така історія, які  нам подобаються найбільше: історія, яка буде цікава всій родині. Діти знайдуть у ній захопливу пригоду. А батьки - сатиричний погляд на такі важливі проблеми, як цифрова ізоляція, забруднення довкілля та корупція."


Кролик Паштет і ведмедик Мед — сердечні приятелі. Паштет — вправний кухар, який має чутливе до краси серце, а Мед — вдячний гурман, що носить за плечима рюкзак із сімейними реліквіями. На мотоциклі Хумасі друзяки мандрують світом — Франція, Карпати, пів­острів Зелених... Попереду в них — безліч пригод — іноді кумедних, а часом і жаскеньких. Стривайте, ось уже знову затарахкотів мотоцикл... Гайда за ними, за цими невгомонними вітрогонами, про яких так чудесно написала талановита молода письменниця Уляна Чуба .

Нині Уляна Чуба пише продовження пригод Меда і Паштета. Чекаємо!


 Романтик української літератури

130 років Павлу Григоровичу Тичині - українському поету, перекладачу, публіцисту, громадському та державному діячу. Лауреату Шевченківської премії.

1891 - 1967


В поколіннях я озвуся, -
Не згорю і не засну, -
І в майбутню пору ясну
В пісні знов явлюся й буду -
В людях жити буду...
П. Тичина
Народився в с. Піски Чернігівської обл. в родині дяка. Був сьомою дитиною з тринадцяти братів і сестер. 
Доля обдарувала його багатьма талантами: отримав музичне виховання в духовній семінарії - грав на флейті, габої, кларнеті, бандурі, піаніно. Навіть навчав нот майбутнього хорового диригента Григорія Верьовку. Мав чудовий голос і навчався в Чернігівській духовній семінарії, потім - у Київському комерційному університеті, який не закінчив через революцію. Мав задатки художника: навчався в художній школі і навіть планував вступати до Петербурзької художньої академії. Музиці й живопису своє життя не присвятив. 
Віру в письменницький талант вселив Михайло Коцюбинський, літературні "суботи" якого відвідував Павло. Перший вірш "Блакить мою душу овіяла" написав у 1907 році.
 Самотужки опанував 20 іноземних мов, а перекладав з 40-ка. 
Так, творчість його неоднозначна. Вірші, сповнені любов'ю до своєї країни він писав у шухляду.

Сьогодні, у день 130-річчя, ми маємо нагоду знову згадати цю неординарну особистість та почитати його чудові, дивовижні вірші. Які озиваються до наших сердець "арфами золотими, голосними": 

 Рядки його лірики не старіють, вони вічно молоді: трепетні, хвилюючі, грають різнобарв'ям почуттів - від захоплення до болю. 
 Перед вами дивовижні книги. Читайте їх! 


четвер, 21 січня 2021 р.

 Україна в нас одна


 22 січня Україна відзначає 102 -гу річницю Соборності!
У  цей день ми вітаємо всіх українців з Днем Соборності України! 
Єдність і свобода робить нас гідними нащадками нащих дідів і прадідів.

Саме цього дня 1919 року українська мрія здійснилася: був пронолошений Акт злуки, в якому говориться: 
"Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка  (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Однині є єдина, незалежна Українська держава".

Щороку 22 січня весь український народ із вдячністю згадує кращих синів України, тих героїв, які боролися за об'єднання всіх українських земель, хто словом і багнетом намагався відродити незалежну Соборну Українську державу, хто сьогодні продовжує боротьбу за цілісність , намагаючись повернути Крим і окупований Донбас.
Це свято нагадує нам, особливо підростаючому поколінню, що Україна не розділена, що немає окремої Східної і Західної України, що ми єдина держава і ми єдиний народ.
 Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб!

Щоб ти був щасливий - тобі заповім: 
Люби Батьківщину всім серцем своїм!
Люби щонайбільше у світі її!
Є інші держави, є інші краї
- А рідна Вітчизна у світі одна,
Для тебе, мій друже, як мати вона!




Єднаймося заради України!






понеділок, 18 січня 2021 р.

 Водохреще, воно ж Хрещення Господнє або Богоявлення є одним із найбільших християнських свят.   Воно завершує зимові святки, тобто свята різдвяно-новорічного циклу. 



Християни вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже цього дня Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог Отець – у голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба.

Після хрещення Ісус Христос пішов у пустелю, щоб на самоті, молитві і пості підготуватися до виконання місії, з якою він прийшов на землю.


Як святкують Водохреще: традиції та обряди


Святкування Хрещення Господнього розпочинається вже 18 січня ввечері. В цей час у храмах правлять служби та освячують воду віруючих. У Водохресний святвечір готується голодна кутя, а сім'я збирається за святковим столом із появою на небі першої зірки.

На 19 січня також освячують воду. Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі двір, криниці та домашніх тварин. Віряни використовують її впродовж усього року як ліки на випадок хвороби. Дівчата ж намагалися умитися водохресною водою, щоб зберегти красу.

 

Освячення води відбувається не лише в церкві, але й на берегах річок, струмків, озер. Для цього ще напередодні прорубують у льоді ополонку в формі хреста. А вирубаний великий хрест встановлюють вертикально поруч із ополонкою. 

Після відправи священик занурює в ополонку хрест, таким чином освячуючи воду. Там же на водоймах проходять водохресні купання. Занурення в ополонці символізує очищення від гріхів – люди вірять, що вода на Водохреще набуває цілющих властивостей.

Що не можна робити у день Хрещення Господнього


У цей день прийнято проявляти терпіння, допомагати ближнім, дякувати Богові й очищати думки та душу від гріхів. Заборонено лаятися і думати про погане.

Не можна в свято Богоявлення набирати воду з поганими думками, інакше вона втратить цілющі властивості. А перед купанням в ополонці заборонено пити алкоголь.

Не варто 19 січня також прати, прибирати, шити та в'язати.


Прикмети та повір’я на Водохреще


Морозна й сонячна погода на Хрещення Господнє віщує посушливе літо. Якщо ж день похмурий і спостерігаються опади, то літо буде теплим, дощовим і вдалим на врожай.

Якщо небо чисте, а зірки яскраві – то домашнє господарство значно розростеться з’явиться потомством.

Тепла погода на Хрещення віщує людям проблеми зі здоров'ям цього року.

 Багато снігу 19 січня обіцяє міцне здоров'я, а заметіль – урожайний і багатий рік.

Страшна завірюха цього дня означає, що бджоли будуть давати особливо лікувальний мед.

Сватання на хрещення обіцяє довге й щасливе сімейне життя.

Сни, побачені в ніч на Хрещення Господнє, вважаються віщими.

Гавкання собак свідчить, що цього року не буде фінансових проблем

У Богоявлення не можна плакати – інакше потім доведеться лити сльози весь рік.

У Водохресну ніч відкриваються небеса до прохань людей. Якщо про щось помолитися, то прохання обов’язково здійсниться.

Той, хто прийме хрещення в день Богоявлення, проживе довге й щасливе життя.

Якщо молода дівчина вийде на вулицю вранці на Водохреще і зустріне молодого хлопця, то вийде заміж цього року. Якщо першим зустрічним буде літній чоловік, то дівчина весь рік буде самотньою.






четвер, 14 січня 2021 р.

 Увага! Увага! Увага! 

      


Любі наші читачі!

З сьогоднішнього дня (14/01.2021) стартував II тур Новорічного фестивалю талантів і краси "INTER BEST FEST" нашого  "Ангелка"

Запрошуємо всіх талановитих дітей і дорослих взяти участь в ньому!

Участь безкоштовна. 

Для участі треба: 

 - підписатися на Ютуб канал  Inter Best Fest,

- надіслати ролик з виступом одного з таких жанрів:

 вокал, хореографія, театр, цирк, кінематографія, блогерство на ел. пошту: 

Interbestfest@gmail.com

Конкурс буде проходити в 2-х номінаціях:

- Приз глядацьких симпатій (до уваги беруться лайки за ролик)

- Король Ютубу ( до уваги беруться перегляди)


Бажаємо перемоги!

 

Щедрий вечір

За тиждень після коляди, напередодні Старого Нового Року ( 13 січня), відзначають Щедрий вечір. Це – відгомін стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий
вечір, або свято Меланки.



У навечір’я Нового року (тепер – 13 січня) у церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року, щоб наприкінці року подякувати Богові за вже отримані ласки і попросити нових на наступний рік. Як і на Свят-вечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі й кутя, і ковбаси, й холодець, і шинка.

Щодо страв Щедрого вечора, то вони не скрізь однакові: понад Дніпром печуть пироги з м’ясом і смажать гречані млинці на свинячому смальці, на півдні України фігурують бублики, а в гуцулів – вареники чи, як вони кажуть, «пироги».

З заходом сонця і до півночі розпочиналося щедрування. Дівчатка-підлітки ходили до сусідів та родичів щоб проспівати щедрівки. Якщо господарі 13 січня не скупилися на смаколики для щедрувальників, то це обіцяло їм щастя та добробут.

Також була розповсюджена традиція для незаміжніх дівчат. Вони ворожили на майбутнього чоловіка.

Що не можна робити

У цей день не можна братися за щось нове, оскільки люди вірили, що з цього не вийде нічого гарного.
Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважають, що так щастя може злетіти або випливти з дому.
Не варто 13 січня давати або брати гроші у борг, інакше борги будуть переслідувати весь рік.
Також не варто виносити сміття і перераховувати дрібні гроші в гаманці, щоб не відлякати достаток.

Що потрібно робити

Наші предки вірили: що пишніше накрито святковий стіл, то заможнішою буде сім'я в цьому році. Тому і називають вечір Щедрим.
День Маланки або Василів вечір також вважали найвдалішим часом для ворожінь. Люди вірили, що те, що наворожили на Василя, обов'язково здійсниться. Найчастіше саме в цей день дівчата ворожили на свою долю і майбутнє весілля.
Крім того, якщо 13 січня тримається відносно тепла погода, то літо буде дощовим, а весна – пізньою.
А ось якщо кріт виліз зі своєї нори – травень буде холодним.

Народні прикмети

Якщо 13 січня на вулиці туман, значить, в Новому році людину чекає щастя, а урожай буде багатим.
Сильна хуртовина обіцяє багатий урожай горіхів.
Якщо небо зоряне, то буде багато ягід і грибів.
Відлига 13 січня обіцяє дощове літо.
Якщо на Василів вечір випадає молодик, то ріки навесні з берегів не вийдуть.
Якщо сонце стоїть високо – садівники зберуть багатий урожай.





вівторок, 12 січня 2021 р.

 Моряк в сідлі

 145 років від дня народження Джека Лондона - всесвітньовідомого американського письменника

1876 - 1916
"Я зробив людину предметом свого поклоніння"
Джек Лондон


Книжками американського письменника Джека Лондона зачитувалось не одне покоління читачів. А все тому, що в його творах і захоплюючий сюжет, і карколомні пригоди. Прикметно, що всі твори Лондона - біографічні.  - Він писав про те, що сам пережив, про людей, котрих зустрічав на своєму непростому шляху, який він пройшов від робітника консервної фабрики до відомого письменника. Своїми творами письменник доводив, що і в найтяжчих обставинах людина не є безпорадною. Все вирішують її духовні якості, її воля, її людяність, віра.
Саме ці риси вчать читача жити за законами правди й дарують впевненість у власних силах на довгій і часто тернистій дорозі життя.

                                          Цікаві факти про Джека Лондона


Справжнє ім’я письменника – Джон Гріффіт Чейні. 

За 17 років своєї літературної діяльності Джек Лондон створив 20 романів, 3 п’єси і понад 200 оповідань. 

Джек Лондон з юних років багато працював. Ким він тільки не був в молодості – він пробував себе в якості прибиральника, продавця, влаштовувався на консервну фабрику, і, загалом, усіляко намагався заробити грошей. 

 Джек Лондон був досвідченим моряком. Одного разу він, ще в 14 років, взяв в борг 300 доларів і придбав собі невеликий старий корабель, на якому став добувати креветки, роблячи це все незаконно. Пізніше він уже сам влаштувався на промисловий корабель і плавав до берегів Японії за здобиччю (цікаві факти про Японію). 

Після того, як його мати вийшла заміж вдруге, за ветерана Громадянської війни Джона Лондона, хлопчик був усиновлений вітчимом і змінив прізвище з Чейні на Лондон.

 У вісімнадцять років він провів місяць у в’язниці. Причиною арешту послужила участь у бунті. 

Джек Лондон писав не тільки для дорослих, але і для дітей. Однією з найпопулярніших його дитячих книг є збірник «Північні розповіді». 

 Свій перший гонорар Джек отримав ще в 16-річному віці. Йому вдалося опублікувати в одній з газет Сан-Франциско нарис «Тайфун біля берегів Японії».

 Джек Лондон, за своє, відносно недовге творче життя (16 років) написав понад 50 книг. Його повісті й оповідання переведені на багато мов світу і до цього дня продовжують продаватися на полицях книжкових магазинів. 

Роки життя Джека Лондона припали на «золоту лихоманку». Навесні 1897 року письменник піддається їй і їде на Аляску. Розбагатіти, правда, йому таким чином не вдалося. Книги Джека Лондона написані простою розмовною мовою. Можливо, частково саме через легкість читання і простоту його творів і стали такими популярними. 

Працездатність Джека була просто фантастичною – за письменницьким столом він міг проводити по 15 годин на день. 

Джек Лондон працював військовим кореспондентом. За своє життя він двічі побував у військових конфліктах. 

 Джек плавав в кругосвітню подорож. Письменник зібрав близько тридцяти тисяч доларів і побудував корабель за своїми ж кресленнями. Він хотів разом з сім’єю поплисти в семирічну подорож, проте, в ході його він прихворів, і був змушений через пару років повернутися назад.

 Серед інших відомих світу людей Джек Лондон був досить популярний. Лев Толстой зберігав його книги в своїй бібліотеці, його також любили Єсенін і Грін, а в деяких роботах Маяковського присутній його вплив. 

Вважається, що Джек Лондон став першим письменником, який заробив мільйон доларів за допомогою своєї літературної діяльності. 

Помер Джек Лондон в результаті передозування сильнодіючих знеболюючих препаратів. Ніхто досі не знає, чи був це нещасний випадок або самогубство. На могилі Джека Лондона стоїть тільки валун, який проріс мохом. Надгробка там немає....

Ми підготували для вас книжкову виставку кращих творів письменника 

Книжки Джека Лондона - про хоробрість та чесність, кмітливість та волю до перемоги, книжки про щиру дружбу та справжнє кохання. Але насамперед ці книжки - про людей, які змогли стати найкращими, "першими серед рівних". Стати лідерами.
Тож, якщо у майбутньому ти обираєш для себе шлях лідера, шлях успіху та перемог, ці книги - саме для тебе!
Читай! Прагни! Перемагай!

понеділок, 11 січня 2021 р.

 

Щорічно, 11 січня в Україні та світі відзначається Міжнародний день спасибі.

Таким чином ЮНЕСКО та ООН хочуть нагадати людям про те, наскільки важливі хороші манери. Саме світле і ввічливе слово "спасибі" покликане навчити нас не боятися і не соромитися дякувати оточуючим, світу і самим собі. Адже слова вдячності здатні покращити настрій, підвищити взаєморозуміння і зарядити позитивними емоціями.

Щодня люди вимовляють слово "спасибі" мільйони разів, навіть не замислюючись звідки ж воно з'явилось в нашій мові, що означає і наскільки потужну енергетику має.  Вперше слово "спасибі" згадується в Паризькому словнику-розмовнику, який видали в 1586 році.

Слова "дякую","спасибі" як вважають психологи, володіє магічними властивостями. Подяка - не лише прояв ввічливості та можливість покращити стосунки, а й турбота про психологічне здоров'я обох сторін. Дякувати можна не лише за хороші вчинки чи допомогу, але й за отриманий досвід: критику на роботі, розірвані відносини. Казати слово "дякую" це ще й оцінка старань. На жаль ми часто забуваємо подякувати за старання друзів та рідних, не помічаючи їх зусиль. Та найчастіше ми забуваємо дякувати собі. Популярний американський письменник Ентоні Роббінс запевняє, що це перша сходинка для досягнення нових вершин та підняття настрою і самооцінки.

Цікаві факти про слово "СПАСИБІ"

- за своєю етимологією слово "спасибі несе в собі знак народження, символ удачі, зв'язок землі і неба, а також чоловічої і жіночої сутності

- Говорячи "дякую", потрібно дивитися людині в очі. Не можна дякувати в стані роздратування - це нікому не принесе радість.

-.старовіри не використовують слово "спасибі", так як вважають, що слово виникло від словосполучення "спаси Бай" (Бай - це ім'я одного з язичницьких богів)

- з великих міст світу самим ввічливим важається Нью-Йорк - тут найчастіше вживається це слово, а найменш ввічливим - Мумбаї в Індії.


Дорогі наші читачі! У цей день не забудьте сказати щирі слова подяки своїм друзям, близьким і рідним за те, що вони цінують і люблять вас. 
У цей день хочу подякувати всіх вас за хороші справи, за те, що любите КНИГУ,  нашу бібліотеку, і в цей нелегкий час підтримуєте нас своїм розумінням, щирістю, людяністю і добротою!


 

Особливе свято – Різдво Христове!

Нова радість стала,

Яка не бувала

Над вертепом звізда ясна

Увесь світ засіяла…

 

7 січня особлива духовна радість обіймає кожного з нас, бо цей день – незвичайний. Ми прославляємо одну з найвеличніших подій Священної історії щирим і сповненим радості привітанням: «Христос народився! Славіте йЙого!». 

Різдво Христове належить до великих християнських, так званих дванадесятих свят, які відзначаються особливо урочисто. За біблійними свідченнями цього дня народився Син Божий – Ісус Христос, якому люди поклоняються вже два тисячоліття.

Історична наука вважає, що Різдво запозичене християнами з язичеських культів. У стародавніх релігіях відзначалося народження богів – давньоєгипетського Осіріса, давньогрецького Діоніса, давньоіранського Мітри та ін. Дати цих свят припадали на кінець грудня – початок січня, дні зимового сонцестояння, «повороту до весни».

У X столітті християнство було запроваджено на Русі, й відтоді свято Різдва Христового стало невід’ємною частиною нашої культури. Разом із вірою Христовою в Україні та за її межами набули поширення такі народні традиції, як колядування та щедрування.

Коляда – це гімн Христу, оспівування його народження. У щедрівках славлять природу, закликають весну.

Різдво – це дуже красиве і радісне свято, яке з нетерпінням чекають і дорослі і діти. Його святкують у всьому світі, але кожен народ вкладає в це свято щось своє.

Українське Різдво пов’язане з віковими традиціями. З 28-го листопада по 7-е січня триває піст (в цей час люди відмовляються від всяких гулянь, м’ясних блюд). Діти вивчають колядки (різдвяні пісні), щоб потім під вікнами будинків колядувати і славити народження Ісуса.

Різдво в Україні – це улюблене свято, яке чекають і люблять через святково прикрашену ялинку, можливості поколядувати, поглянути вертепи. Різдво також вважають святом милосердя, тож не можна відмовляти нужденним у милостині. Своєрідною милостинею є і подяка колядникам, тому не реагувати на цей спів також не можна. Також у цей день заборонено лихословити і сваритися.

Як і в більшість православних свят у Різдво забороняється шити, прати, прибирати, працювати в хаті та робити іншу фізичну роботу. Ну, і народження Христа слід зустрічати охайними, не можна святкувати у старому, брудному одязі.

Та все ж найкраща традиція та цінність Різдва – проводити час з родиною. Тож не забувайте про своїх рідних, започатковуйте власні традиції і насолоджуйтесь цим святом.

І нехай в оці світлі дні преображаючий дух Народження Христового запанує в наших серцях і подарує мир, радість, добро і процвітання!

Ісус народився! Славімо Його! 

пʼятниця, 1 січня 2021 р.

 





Вітаємо всіх наших читачів З Новим 2021 роком!


Новий рік - казковий час!
Хай здивує щастям вас! 
Буде хай чудовий настрій,
З Новим роком! З новим щастям!



Популярні публікації