середа, 30 вересня 2020 р.

 30 вересня


Стою на площі, наче на параді,
Вбираю в очі – вікна цілий світ...
Якщо Ви люди, книзі серцем раді –
Заходьте на розраду, на привіт!
Мої книжки, журнали і газети
Чекають Ваших спрагнених умів.
Через віки учені і поети
Ідуть до Вас шеренгами томів...

П.Гоць

ЩИро вітаємо всіх колег зі святом!

Феї чарівні, душі гарячі,
Скромні в житті і святі у думках
Хай вас оминають життєві невдачі,
Хай не згасає вогонь у очах!
Хай світить сонце успіху над вами
І люди йдуть до вас з найкращими словами.
В них дяка і любов правдиві, як причастя,
І щирі зичення: добра, кохання, щастя!


А для наших читачів 30 вересня і в наступні дні відбудеться:

фотозона "Я люблю бібліотеку";
Малюнок на бруківці "Країна книжкова - країна казкова";
Конкурс на найкраще привітання бібліотеці;
Бліц- опитування "Якою ви б хотіли бачити нашу бібліотеку?;

А також приймаємо привітання та подарунки у вигляді книг, від користувачів, спонсорів, меценатів та благодійників!!!

вівторок, 29 вересня 2020 р.

 Гордість української драматургії

175 років від дня народження

Івана Карпенко-Карого (Іван Карпович Тобілевич) - організатора українського  професійного театру, режисера, актора, видатного драматурга, "якому рівного не має наша література"

    29/09 1845 - 15/09 1907


"Сцена - мій кумир, театр - священний храм для мене"

Іван Карпенко-Карий

Саме він став творцем новітньої суспільної драми в нашій літературі на межі століть. Його драматургічна спадщина складається з 18 п'єс. Найвищого рівня досяг в жанрі комедії. Саме сатирична комедія стала творчою стихією митця.

Карпенко-Карий знайомий кожному школяреві ще з дитинства, а його твори "Сто тисяч", "Мартин Боруля", "Хазяїн", "Безталанна", "Сава Чалий",  не перестають вражати своєю життєвістю та щирістю і сучасного читача.





Народився Іван Карпенко-Карий в сім'ї прикажчика та кріпачки. В родині було четверо дітей і всі вони стали відомими українцями: його братами були корифеї українського театру Микола Садовський та Панас Саксаганський, а сестра Марія Садовська-Берліотті -  співачка.

Цікаво, що як письменник, дебютував у 1883 році повістю "Новобранець" в журналі "Рада" . Проте надалі писав тільки драматичні твори.

Все життя драматург товаришував з Марком Кропивницьким. Вони разом були на чиновницькій службі, разом створили театр корифеїв. Кропивницький учив Тобілевича грати на скрипці. Згодом Карпегко-Карий грав у п'єсах Кропивницького, а той - у п'єсах Тобілевича.

Захоплювався творчістю Шевченка. Грав Назара в п'єсі Шевченка "Макар Стодоля". В честь великого поета назвав своїх дітей іменами героїв  п'єси - Назар і Галя.

Для свого псевдоніма також взяв ім'я одного з персонажів цієї п'єси - Карого.

Любив сам грати головних героїв  у своїх п'єсах. Його любимими героями були Мартин Боруля і Калитка.

Магнат Терещенко впізнав себе в головному герої "Хазяїна" і пропонував шалені гроші за вилучення з тексту кількох деталей, змальованих "з натури", але Карпенко-Карий відмовився.

Драматург  залишив нам свої твори, що продовжують жити вже багато років після нього. Читайте їх, вони є в нашій бібліотеці.






пʼятниця, 25 вересня 2020 р.

 Щороку, 25 вересня шанувальники коміксів відзначають День коміксів.


Святкують його всі, кому подобається цей вид літератури, який в наші дні уже, практично,  став невід'ємною частиною книжкової культури.

 Вважається що головними читачами коміксів є діти. І багато педагогів вважають, що цей вид літератури приносить користь: допомагає розвивати навички читання, поліпшує грамотність. Вони не тільки заохочують дітей до читання, а й містять історичні факти. Тож супергерої не лише розвивають нас, а й дають надію, а іноді - навіть роблять нас кращими. 

Бо як сказав Бетмен "Героєм може бути будь-хто, навіть звичайна людина, яка просто накидає куртку на плечі дитини, аби та знала, що світ не загинув"


*  Цікаво, що це свято почали відзначати в США, хоча Америка не є батьківщиною коміксів. Комікс - винахід європейців. Хоча малюнки з короткими написами - графічні історії - відомі ще з часів наскельного живопису.

*  Найдорожчим коміксом у світі вважається комікс про Супермена 1938 року. У 2011 році за нього невідомим було заплачено 2,16 млн. доларів. Усього в світі їх налічується близько 100 примірників.

*  На початку 1990-х Майкл Джексон намагався викупити MARVEL (найвідоміше видавництво к-сів у світі), щоб зняти власний фільм про Людину-павука і зіграти в ньому головну роль.

*  Нещодавно в Україні вийшов перший том відомої бельгійської серії коміксів про смурфів "Чорні смурфи". Смурфики - це казкові істоти,  вигадані і намальовані бельгійським художником Пейо в 1958 році.

Любі наші читайлики, а вам подобається читати комікси? На жаль в нашій бібліотеці вибір коміксів не вражає широтою та різноманіттям, але все ж таки знайти можна:


Малюйте власні комікси!


четвер, 24 вересня 2020 р.

 Сьогодні планета Земля відзначає Всесвітній день моря!


Це свято було засноване на 10-й сесії Асамблеї Міжнародної морської організації (ІМО) в 1978 році. 
Святкується щоб привернути увагу суспільства на актуальні екологічні проблеми Світового океану: 
щорічно виливається порядком 21 млн. барелів нафти;
 Кожен рік викиди синтетичних відходів, що попадають в моря є причиною загибелі 100 тис. ссавців та 1 млн. морських птахів. 
Великої шкоди завдає неконтрольований вилов риби. Зникають цілі види.Також проблемою є великий об'єм морських перевозок. 
Через глобальне потепління за останні 100 років рівень води в Світовому океані піднявся на 10-12 см.
 В цьому році свято проходить під гаслом: "Стале судноплавство для сталої планети."
 Щоб допомогти вам познайомитись з дивовижним і загадковим світом моря, та отримати різні корисні знання, ми звертаємо вашу увагу на книги, що є в нашому фонді на дану тематику:
Читаючи їх , ви здійсните фантастичну мандрівку по Світовому океану. Тут можна спуститись у підводний світ, побачити гори на дні океану, зустрітися з екзотичними рибами, побувати у зарослях коралів і роздивитись мешканців похмурих морських безодень. 
А саме головне, можливо, ви задумаєтесь про необхідність дбайливого ставлення до природних багатств, та їх захисту.
Вікторина
Чого більше на Землі води чи суші?
* Якої води більше на Землі прісної чи солоної?
*  Які моря ви знаєте?
Яке море саме солоне на Землі?
*  Яке море саме мілке?
*  Скільки океанів на планеті? Назвіть їх.
*  Де живуть пінгвіни?
*  Яка тварина найбільша у світі?
*  Яке море, насправді, озеро?
*  Яке море саме велике?
 

вівторок, 22 вересня 2020 р.

Щороку 22 вересня в Україні відзначають День партизанської слави. Цей день встановлений Указом Президента України у 2001 році. 
   22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Другої Світової війни, в Україні вперше відзначали це свято.
 День партизанської слави відзначається як данина всерародної поваги до тих, хто в суворий воєнний час боровся з фашистами в глибокому тилу ворога.
 6,2 тис. партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, завдали відчутних ударів гітлерівським військам на окупованій території, наближаючи Перемогу.
   

 За мужність і героїзм, проявлені в боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизанів і підпільників нагороджені орденами та медалями.223 з них отримали звання Героя Радянського Союзу.
Пропонуємо книги з нашого фонду,про героїчні подвиги партизанів, які не жаліючи ні сил, ні життя, разом з усім народом захищали Батьківщину від ненависного ворога.
Нам не забути вас...

вівторок, 15 вересня 2020 р.

Королева детектива

Всесвітньовідомій авторці детективів Агаті Мері Кларісі Крісті (Міллер) - 130 років від дня народження



15/09 1890 - 12/01 1976


"Більшість людей не бажають нічого знати і помічати. Вони розмовляють - ради розмови, беззмістовно кидаючи слова. Але все ж іноді зустрічаються люди, яким насправді цікаво те що діється, в яких відкриті очі й вуха"
                         Агата Крісті





Народилась знаменита письменниця в Англії, в графстві Девол. ЇЇ освітою займалася мати, тому Агата була "домашньою дитиною" Мала хист до музики.  З початком Першої Світової війни працювала медсестрою у військовому госпіталі. Саме тоді, в перервах між чергуваннями, вона і почала писати детективи. Більше 60 романів, найпопулярніші з яких екранізовані, п,єси, вірші.  І життя, подібне на пригодницький фільм.
Перший роман - "Таємничий злочин в Стайєні " вийшов у 1920 році. У цій книзі вперше з,являється улюбленець мільйонів читачів детектив Еркюль Пуаро, який надалі є героєм 25 романів.
Іншою героїнею розповідей і романів Агати Крісті була місс Марпл - англійка до мозку кісток, яка розслідувала різні злочини, що здійснюються по сусідству. ЇЇ дебют відбувся в 1930 році в романі "Вбивство в будинку вікарія".


*  Агата Крісті  належить третє місце серед публікуємих письменників за всю історію людства (після Біблії і Шекспіра)
* На сьогоднішній день книги Агати Крісті випущені тиражем 100млн. екземплярів і переведені  більш 100 мовами.
*  ЇЇ п,єса "Мишоловка"  вперше була поставлена на сцені Лондонського театра "Амбассадор" в 1952 році і на нинішній час успішно витримала 8862 постановки.
*  Публікувала романтичні романи під псевдонімом Мері Уестмакотт і тримала це в таємниці.
*  Розбиралася в ядах краще за любого спеціаліста.  Працювала фармацевтом в аптеці, що відбилося згодом в її творчості (83 злочини в її творах були здійснені за допомогою отруєння)
*  ЇЇ любимим письменником був Діккенс, а улюбленою книгою - "Холодний дім".
*  Страждала дісграфією - нездатністю записувати текст. Всі її твори були надиктовані.
*  Найкращим своїм твором вважала роман "Десять негритят", який зараз виходить під назвою "І не лишилось жодного"


Пропонуємо Вам романи Агати Крісті - королеви детектива - які є  в нашій бібліотеці.



субота, 12 вересня 2020 р.


З Днем народження, моє сонячне місто!


Місто моє сонячне в променях купається, 
 І серпанки виткані над Дніпром встають.
 Паркам, скверам, вулицям день новий всміхається 
 Ранком міста рідного, що завжди в строю. 
              Місто моє сонячне - край, яким пишаємось.
              Молодієш, квітнеш ти чередою літ. 
              Звідусіль до тебе ми радо повертаємось 
              Рідний мій Дніпро - кращий на весь світ!
                                                       Ю. Поліський 

 СЬОГОДНІ НАШЕ МІСТО СВЯТКУЄ СВІЙ 244-Й ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ!
 І ми вітаємо з цією датою всіх дніпрян! 
 Місто наше росте, удосконалюється і з надією дивиться в майбутнє. 

 А чи знаєте ви, що?... 

 Офіційно місто було засноване під час візиту Катерини Другої, яка заклала перший камінь у будівництво Преображенського собору 9 травня 1787 року і мало назву КАТЕРИНОСЛАВ. 
 У 1796 році Катеринослав за указом нового імператора Павла було перейменоване на НОВОРОСІЙСЬК.
 У 1802 році імператор Олександр 1-й повернув місту стару назву - КАТЕРИНОСЛАВ. 
 У 1918- 1919 роках місто мало офіційну назву СІЧЕСЛАВ. 
 У липні 1926 року було перейменоване на ДНІПРОПЕТРОВСЬК, завдяки розташуванню на річці Дніпро та на честь одного з діячів комуністичного руху Г. Петровського. 
 У травні 2016 року, згідно закону про декомунізацію, місто змінило назву на ДНІПРО!



четвер, 10 вересня 2020 р.


8 вересня 1965 року в Тегерані відбулася Всесвітня конференця міністрів освіти з ліквідації неграмотності. На честь цієї події було вирішено щорічно проводити День грамотності. Грамотність з латинської означає "словесність" і показує ступінь вільного володіння навичками читання і письма своєю рідною мовою. Незважаючи на те, що людство досягло великих успіхів у боротьбі з неписьменністю - вважається що грамотних людей у світі до чотирьох мільярдів - 860 млн. людей залишається неписьменними, а більш як 100 мільйонів дітей не ходять до школи. А чи вважаєте ви себе грамотною людиною? Напевно, ви скажете: так, я ж вмію читати й писати. Але вміння читати - лише мала частинка бути грамотним, а ось здатність вміти використовувати прочитане, отримуючи вигоду для себе і оточуючих - це вже вагома перевага. Отже мета грамотності - поліпшення якості життя.

середа, 2 вересня 2020 р.

145 років від дня народження Едгара Райса Берроуза - одного з самих знаменитих авторів 20-го століття, американського письменника-фантаста


1/09.1875 - 19/03.1950

"Я завжди вірив, що якби не було важко, завжди можна знайти спосіб побороти перешкоди. Якщо їх не можна обійти, то треба пройти прямо крізь них"
Е. Берроуз
Письменник з цікавою біографією.
Життя його було повне різних пригод і несподіванок. 
Служив в полку армії США кавалеристом, працював пастухом в Айдахо, продавцем в Покателло, мив золото на пріїсках в Орегоні, був поліцейським в Салт-Лейк-Сіті, клерком в чикагських конторах, бухгалтером,комівояжером. займався бізнесом.
Уявіть собі:  1911 рік. 35-річний бізнесмен-невдаха, який не може звести кінці з кінцями, сидить ввечері в опустілому офісі і простим олівцем пише на зворотній стороні бухгалтерського бланка...фантастичний роман про людину, яка попадає на Марс. 
А в 1914 році почався багаторічний тріумф Берроуза через серію книг про Тарзана. Їх він написав 26! Ця серія послужила основою для шести фільмів, мультфільмів та комп,ютерних ігор.


Історія про лорда, що мусив виживати в преріях джунглів, залишається привабливою і для нинішніх читачів.
Радимо!!!
Цей день в історії


2-ге вересня 1945 року  - офіційна дата завершення Другої світової війни.
В цей день рівно о 9 год. 02 хв.(за токійським часом) був підписаний акт про беззаперечну капітуляцію останнього активного союзника фашистської Німеччини - Японії. Це сталося на борту американського лінкора ББ-63 "Міссурі".
 Від імені Радянського Союзу підпис поставив українець генерал-лейтенант Кузьма Дерев'янко.



вівторок, 1 вересня 2020 р.

Вітаємо всіх наших читачів із чудовим хвилюючим святом - Днем знань!
Перший дзвінок і початок нового навчального року - це свято, яке об,єднує всі покоління.
Воно завжди відрізняється яскравістю вражень і нових переживань, нових надій і несподіваних зустрічей.
Тож бажаємо Вам, щоб сил і терпіння хватило на весь навчальний рік! Високих оцінок, легких контрольних, цікавих уроків і вірних друзів!

Успішного навчального року!

Веселий дзвінок

Вересень. Стежка до школи.
Дзвонить веселий дзвінок.
І через луг, через поле
Сонце спішить на урок.
Промінь лягає на трави,
Лукам навіє тепла.
Осінь стрічки золотаві
В коси дерев заплела.
Пахне прив’яленим цвітом –
З гаю, з городу, з двора.
Ми попрощалися з літом,
Ось і до школи пора.

(М. Сингаївський)

Популярні публікації