четвер, 28 травня 2020 р.



Любі наші читачі-п,ятикласники, цей список літератури "Що читати влітку?" для вас!




Українська література

1. Міфи і легенди давніх українців. Народні перекази, загадки, прислів, та приказки;
2.Народні казки;
3. Вінграновський М. "Сіроманець", "Первінка";
4. Воронина Л. "Суперагент 000", "Таємне товариство боягузів";
5.Гаврош І. "Пригоди Івана Сили";
6.Глібов Л.Байки;
7. Гуцало Є. "Лось, "Сім,я дикої качки";
8. Дерманський С. "Чудове Чудовисько в Ккраїні Жаховиськ";
9.Ільченко О. "Загадкові світи старої обсерваторії";
10.Королів-Старий В. "Хуха-Моховинка", "Потерчата"; 
11. Костецький А. "Дракон Міні-Макс", "Суперклей Христофора Тюлькіна";
12. Малик Г. "Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії";
13.Мензатюк З. "Таємниця козацької шаблі";
13. Нестайко В. "Чарівний талісман", "Неймовірні детективи";
14. Олесь О. "Заспів", "Україна в старину", "Похід на Царгород";
15.Пагутяк Г. "Лялечка і Мацько";
16.Пчілка О. "Сосонка";
17.Рильський М. "Дощ", "Осінь-маляр із палітрою пишною"; 
18. Симоненко В. "Цар Плаксій і Лоскотон";
19. Тичина П. "Не бував ти у наших краях", "Гаї шумлять";
20.Українка Л Казки.; 
21.Франко І. "Коли ще звірі говорили";
22. Чемерис В. "Аравійська пустеля"
23. Шевчук В. "Панна квітів";
24. Шевченко Т. "За сонцем хмаронька пливе", "Садок вишневий коло хати"

Після закінчення карантину

Чекаємо з нетерпінням!


вівторок, 26 травня 2020 р.

УВАГА! УВАГА! УВАГА!


Любі наші читачі!
Намалюйте свою мрію, сфотографуйте та відправте повідомленням на сторінку FASEBOOK Національної бібіліотеки для дітей. Переможці визначатимуться методом "народного голосування" - кількістю вподобань, а найкращих оберуть художники. 
Фото можна переглянути та проголосувати у фотоальбомі "Мрійник року" за посиланням: https://www.fasebook.com/pq/nbnkids/photos/?tab=albumgalbum_id=19662331913509092
Результати дізнаємось у прямому ефірі 1.06.20 у Міжнародний день захисту дітей. Їх оголосить  директор Національної бібіліотеки Гордієнко Алла Іванівна.
А щоб і ми мали змогу проголосувати за вас надішліть копію свого малюнка і свої дані на нашу електронну адресу:lib14@i.ua

понеділок, 25 травня 2020 р.


115 років від дня народження 

Михайла Шолохова -

письменника і журналіста, 

Лауреата Нобелівської премії


                             1905 - 1984

"Письменник повинен завжди говорити читачеві правду"
                                                                                                           М. Шолохов



Михайло Олександрович Шолохов народився (11) 24 травня 1905 року на Дону, в станиці Вешенській, в сім'ї селянина. 

Гідного освіти не зміг отримати через події революції та громадянської війни. Читати і писати навчився в церковно-приходській школі, вступив до гімназії, але не встиг її закінчити. 

У 1920 році вступив в продовольчий загін. Брав участь в боях з білогвардійцями на Дону. В кінці 1922 року приїхав до Москви, де познайомився з літераторами спільноти «Молода гвардія». З 1923 року з'являються його перші публікації: «Випробування», «Родимка». 

У 1925 році Шолохов знайомиться з А.Серафімовічем, який згодом став його літературним наставником. У пресі того часу з'являються різні розповіді Михайла, сформовані пізніше в збірники «Донські оповідання» і «Блакитний степ». 

З 1926 року починається його грандіозна робота над твором «Тихий Дон», яка не тільки отримала позитивні відгуки великих письменників світу, але і була відзначена найвищою нагородою — Нобелівською премією в 1965 році. 

1932 ознаменувався для Шолохова виходом роману «Піднята цілина», який також отримав хороші рекомендації. 

Велику Вітчизняну війну він пройшов військовим кореспондентом, часто бував на фронті і свої враження виклав в таких нарисах, як «На Дону», «На Смоленському напрямку», «Наука ненависті», "Доля людини" та інших. Тоді ж він почав роботу над романом «Вони боролися за батьківщину». 

Багато творів великого письменника були не раз екранізовані й стали класикою російського кіно. 
За кордоном твори Шолохова видавались більш як 700 разів у 47 країнах 45 мовами.

в 1965 році у Стокгольмі була присуджена Міжнародна Премія Миру в сфері культури.

Помер видатний письменник Михайло Олександрович Шолохов в рідній станиці 21 лютого 1984 року. 

неділя, 24 травня 2020 р.

Сьогодні, 24 травня - День Слов,янської писемності і культури та день вшанування пам,яті провідників християнства - рівноапостольних Кирила та Мефодія



"Душа, що не знає літер - мертва душа"
Кирило

Праця цих великих просвітителів стала надбанням усіх слов,ян.
Кирило створив слов,янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов,янську звукову систему. Новий алфавіт отримав назву "кирилиця". Створена ними абетка стала фундаментом української та інших слов,янських мов. Від "кирилиці" утворились алфавіти: український, білоруський, російський, болгарський, сербський. Одночасно зі створенням абетки було розпочато роботу над перекладом з грецької на слов,янську Євангелія та Псалтиря. 
Найдавнішою, точно датованою кириличною книгою є "Остромирове євангеліє",  датоване 1057 роком.

Гробниці, кості й мумії мовчать,
А слово вічне, ніби далина.
Із темряви віків, де цвинтаря печать,
Лиш чути письмена...
Іван Бунін

Писемність, мова - то є душа кожної нації, її найдавніший скарб. У мові  - наша давня й нова культура, ознака нашого національного визнання.

А чи знаєте ви, що...

Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українську мову було прирівняно до літературної наприкінці 18 століття після виходу в 1798 році видання "Енеїди" Івана Котляревського. Саме його вважають засновником нової літературної української мови.


Солов,їну, барвінкову, колосисту - на віки -
Українську рідну мову в дар дали мені батьки.
Берегти її, плекати буду всюди й повсякчас,-
Бо ж єдина - так, як мати -
Мова в кожного із нас!
В. Лучук
.


пʼятниця, 22 травня 2020 р.

 22 травня 180 років від дня народження Марка Кропивницького - українського драматурга, актора, режисера, "батька" українського професійного театру
1840 -1910


"Він багато зробив для відродження українськго театру, його заслуги не щезнуть як дим"
П. Саксаганський

                                          Народився 22 травня 1840 р. в с. Бежбайраки (Кіровоградської області) в родині управителя поміщицьких маєтків. 1856 р. закінчив Бобринське повітове училище.
У 1861—1871 pp. працював на різних канцелярських посадах у Бобринці та Єлисаветграді. Разом із І. Карпенком-Карим організував Бобринецький аматорський драматичний гурток, де виконав свої перші ролі: Петра («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Лопуцького («Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ'яненка). У 1862 р. став вільним слухачем юридичного факультету Київського університету, проте його цілковито захопив театр. У 1863 р. написав перший драматичний твір — мелодраму «Дай серцю волю, заведе в неволю». Ставив п'єси І. Котляревського, М. Гоголя, О. Островського. У 1870 р. переїхав до Одеси, працював у професійних російських трупах. У цей період зростає його майстерність, виробляється власна творча манера.
У 1874 р. вперше виступив на петербурзькій сцені як виконавець українських пісень, декламатор «Кобзаря» Т. Шевченка, байок Л. Глібова.
У 1882 р. організовував першу українську професійну трупу, до колективу якої увійшли М. Заньковецька і М. Садовський. 27 жовтня у Єлисаветграді було здійснено постановку п'єси «Наталка Полтавка» І. Котляревського. У 1883 р. відбулося об'єднання з трупою М. Старицького, в театральний колектив влилися П. Саксаганський та І. Карпенко-Карий. Трупа, створена М. Кропивницьким, гідно репрезентувала українську культуру. Обставини потребували універсальних талантів: М. Кропивницький працював як режисер, літератор, актор та організатор театрального життя. Від його трупи відділилися театральні колективи, які очолили П. Саксаганський, М. Садовський, І. Карпенко-Карий.
У творчій спадщині М. Кропивницького-драматурга — 45 п'єс. Лише дві з них написані російською мовою. Він також автор кількох перекладів творів зарубіжної драматургії.
У своїх п'єсах відображав гострі соціальні колізії, порушував проблему стосунків народу та інтелігенції («Доки сонце зійде, роса очі виїсть»).
Велику популярність мали водевілі «Пошилися у дурні», «По ревізії».
М. Кропивницький був актором величезного творчого діапазону, блискуче володів мистецтвом перевтілення, з однаковим успіхом грав Шекспірового Отелло і Стецька зі «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ'яненка, був чудовим декламатором, писав музику до вистав. Він автор вокальних дуетів («Де ти бродиш, моя доле» та ін.), романсів («Соловейко» та ін.), пісні «Ревуть, стогнуть гори, хвилі».
М. Кропивницький створив також школу режисури й акторської майстерності. Серед його вихованців були таки відомі актриси, як Г. Затиркевич-Карпинська, Л. Ліницька, Г. Борисоглібська, І. Мар'яненко.
Як режисер створив романтично-побутовий театр, в якому знаходилося місце і для етнографізму, і для мелодрами.
Помер 21 квітня 1910 р. Похований у Харкові.травня

четвер, 21 травня 2020 р.

21 травня -



Коли  вдягаю вишиванку
Немов в любові признаюся
Своїй країні ніжно й палко,
Вдягну і Господу молюся

День вишиванки з,явився не так давно, у 2006 році, але вже встиг стати одним із найулюбленіших свят українців. Його прийнято святкувати в третій четвер травня - останнього місяця весни, цьогоріч це 21 травня.
Воно об,єднує нашу націю , відроджує національні традиції і українську культуру.

Цікаві факти про українську вишиванку

- Українська вишиванка має дуже давнє походження. Численні дослідження свідчать, що вбрання із вишивкою створювали ще до VI ст.
-  Перші вишиванки відігравали не стільки функцію одягу, а, згідно з повір’ями, були таким собі оберегом для їхніх власників від зла. Тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах і подолі, щоб візерунок торкався тіла.
-  Вишивати національний одяг раніше бралися лише жінки, адже саме вони дарували виробу потужну позитивну енергетику. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки. 
- У кожному регіоні України є своя техніка вишивання, орнамент і традиційні кольори вишиванки. Іноді навіть окремі села можуть похвалитися своїми особливими вишиванками.
 В Україні є близько сотні різних вишивальних технік. Серед найвідоміших – хрестик, гладь, низь, - мереження, бігунець, плетіння. Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років – усе залежить від складності технік.
-  Першим модником, який поєднав українську вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. Саме у такому вигляді письменника можна побачити на 20-гривневій купюрі.
-  Найбільша кількість людей у вишиванках, яка зібралась в одному місці, була зафіксована у День Незалежності в 2011 році у місті Рівному. На центральному Майдані міста тоді зібралося 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.

-  Сьогодні найбільш розповсюджені вишиванки білого кольору. Натомість вишиванки чорного кольору у давнину було прийнято одягати лише чоловікам. Українське національне вбрання все більше надихає дизайнерів. На модних подіумах тема вишивки подається у найрізноманітніших варіантах.


Це було зовсім недавно



 



Тож нехай це свято зітре кордони і об,єднає українців по всьму світу! Одягайте свої вишиванки і нехай весь світ побачить, яка прекрасна наша УКРАЇНА

пʼятниця, 15 травня 2020 р.

15 травня - Міжнародний день сім,ї

"Дерево міцне корінням, а людина - родом"
                               народне українське прислів,я
Це свято встановлене Генеральною асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня в усьому світі.
Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми сім,ї.

Сім,я - найголовніше в житті кожної людини. Саме в сім,ї ми вчимося любові, відповідальності, турботі, повазі. І саме в сім,ї відчуваємо себе захищеними.


Всі ми родом із дитинства, із своєї сім,ї. 
На сторінках книг, які ми радимо з фонду нашої бібліотеки, ви знайдете чудові, зворушливі історії про сім,ю: дітей, батьків, дідусів, братів, сестер. Вони бувають смішними і сумними, веселими і трагічними. Читання таких книг має величезне значення для Вашого емоційного розвитку, формує духовні цінності і розширює світогляд.


Всі книги Астрід Ліндгрен пронизані атмосферою дружби і взаєморозуміння між дітьми і дорослими


Казкові історії про веселу сім,ю Бенксів: маму, тата, дітей і їх дивовижну няню, які навчають любові, взаємовиручці та повазі 


Матільда - геніальна дитина, проте її родичі так не вважають. Для них вона - зайвий клопіт, головний біль. І Матільда вирішує перевиховати  зациклених на собі родичах...

Автобіографічна розповідь про, родинні зв,язки та сімейні цінності


Фантастичні пригоди брата і сестри в реальний світ природи. побачений, ніби, через збільшуване скло.


Іноді дуже важко бути старшою сестрою. Так, принаймні, думає Христина, коли маленька Ганнуся їй докучає. Якубова мати вдруге виходить заміж. а хлопцеві зовсім не хочеться мати зведеного брата... 
У Барбари брата немає, але є хворий дідусь, якого вона дуже любить...
Оповідки Пауля Маара, які зібрані в цій книзі, описують веселі та пізнавальні єпізоди з нашого реального життя



Чудові, веселі історії Анні Катаріни Вестлі про багатодітну сім,ю не залишать байдужими нікого, хто в них зануриться. Книга захоплююча, весела і дуже легко читається.

Маємо надію, що цей список

буде корисним для вас!

Сім,я, родина, рід -
Які слова святі.
Вони потрібні кожном в житті.
Якщо зміцніє хоч одна родина -
Міцною стане наша Україна!



середа, 13 травня 2020 р.

Дорогі наші читаймудрики!
У цій картинці ми приховали цікаву книгу з фонду нашої бібліотеки:



Дізнатись її назву вам допоможе наступна загадка:

Цю книгу занесено до Особливого Почесного списку Андерсена, як один із найвидатніших творів світової літератури для дітей.
Вона про нерозлучних друзів - фантазерів, бешкетників і "зривщиків дисципліни" Івана та Павлушу
Пишіть ваші версії у коментарі. До речі, віднайти книгу можна і завдяки пошуку в мережі, ввівши ключові слова з загадки.
Мудруйте!

пʼятниця, 8 травня 2020 р.

9 травня - 75-й День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні



Друга світова війна - вона все далі від нас . Ми всі знаємо, що вона була страшною та кривавою, самою руйнівною і жорстокою. На території України вона продовжувалась 1418 днів і ночей, забираючи людські життя, нівечачи все навкруги. Війна забрала біля 10 млн. українців. Рани тієї війни болять у нас, нащадків тих, хто приніс Перемогу, і сьогодні, через 75 років. І ми не повинні забувати, якою ціною завойоване наше життя.
         Внесок України у Перемогу
Українці зробили надзвичайно вагомий внесок у перемогу над нацизмом, став- ши однією з націй-переможниць. 
Мільйони українців зі зброєю у руках боролися з нацизмом упродовж усієї вій- ни. Кожен п,ятий воїн був українець.
 Україна дала Червоній Армії 7 командуючих фронтами і арміями, 200 гене- ралів, понад 6 млн. солдатів, сержантів і офіцерів.
 Близько 120 тисяч українців зустріло нацистів у вересні 1939 р. у складі поль- ської армії. У наступні роки також понад 130 тис. українців воювали в інших арміях Антигітлерівської коаліції (США, Британської імперії, Франції). Сотні ти- сяч українців боролись із нацизмом у Русі Опору.
 У результаті бойових дій в Україні було зруйновано понад 700 міст і містечок, 28 тисяч сіл. З яких 250 спалено вщент. Знищено 16,5 тис.промислових підприємств, 33 тис. колгоспів,33 тис. вузів, шкіл, 18 тис. лікувальних закладів. Київ знищено на 85%, Харків - на 70%, великої розрухи за- знали Дніпропетровськ, Запоріжжя, Полтава, повністю знищено Тернопіль. Було зруйновано 2 млн. будинків, унаслідок чого понад 10 млн. людей залиши- лися без даху над головою. Загалом матеріальні втрати України під час війни оцінюють у 285 млрд. крб., або 100 млрд. доларів за тодішнім курсом валют. 
 Визнанням внеску українців у перемогу над нацизмом стало включення Укра- їни до складу держав – засновниць ООН.

Пам,ять...Вона не має початку і не має кінця.
 Ніколи не проходьте байдужими повз гранітні стели, на яких золотими буквами вписані імена полеглих за нас з вами. 
Зупиніться, постійте, помовчіть, покладіть квіти. Пам,ять - запорука неминучої перемоги сьогодні.


З ДНЕМ ПЕРЕМОГИ!
8 травня - День пам,яті та примирення


 Цей день присвячений пам,яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірване насильством світового масштабу. Тим, хто загинув на фронтах, в окопах і тим, хто загинув під час бомбувань, в полоні, концтаборах - всім, хто згинув у вихорі воєнного лихоліття. Пам,ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями Об,днані Нації.
Ми пам,ятаємо яким страшним лихом була для українців Друга світова війна. Сьгодні, у День пам,яті та примирення, ми низько схиляємо голови і вклоняємось пам,яті тих, хто відстоював нашу свободу, хто боровся за нашу рідну землю - за Україну.
Пам,ятайте про тих, що безвісти пропали,
Пам,ятайте про тих, що не встали, як впали.
Пам,ятайте про тих, що згоріли, як зорі -
Такі чисті і чесні, як повітря прозоре.
Пам,ятайте про тих, що за правду повстали,
Пам,ятайте про тих, що лягли на заставах.
Пам,ятайте про тих, що лягали під танки...
Є в місцях невідомих невідомі останки.
Є в лісах, є у горах, і є під горою -
Менше в світі могил, ніж безсмертних героїв.
Пам,ятайте про них і у праці, і в пісні -
Хай відомими стануть всі герої безвісні!



середа, 6 травня 2020 р.

Сьогодні ми продовжуємо знайомити вас, наші шановні читаймудрики, з  історією через художню українську книгу.
 Книга, яку хочеться порекомендувати, вперше побачила світ у "Видавництві Старого Лева" в 2007 році. Це - повість Олександра Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили".


 Ця пригодницька повість розповідає про яскраві пригоди парубка з Карпат, який став найсильнішою людиною Європи.
 На вас чекає багато карколомних пригод, випробувань і небезпек, а ще - зустрічі з вірними друзями та , звичайно, справжнє кохання. Через це повість читається легко і захоплююче.
Прототипом головного героя повісті став легендарний закарпатський богатир Іван Фірцак, який об,їздив півсвіту, виступаючи в цирку, де здобув чимало яскравих перемог.

У 2013 році на основі книги був знятий фільм "Іван Сила", який ви зможете знайти за посиланням: htts://youtu.belzOJAnUMZ4HU

вівторок, 5 травня 2020 р.

Наші діти-малюки миють руки залюбки


Щорічно, 5 травня, за підтримки Всесвітньої орнанізації охорони здоров,я (ВООЗ) світова спільнота відзначає Всесвітній день гігієни рук.
Дата цього заходу обирається не випадково: 5-й день 5-го місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини.
      Як пояснити дитині, що мити руки - це не просто чергова примха батьків, а дуже серйозний та відповідальний захід?
   Допоможе в цьому книга Богдана Жолдака "ПРО ЧИСТІ РУЧКИ"

У жаб,ячому містечку живе непосидючий жаблик - Стрибайлик. Цілісінькі дні він бавиться у пісочку з іншими жабенятами, будує хатинки для пупсика й стрибає через очеретинки. І раптом мудрий дідусь занепокоївся - жаблик втратив апетит і припинив гратися. Він захворів, тому що не слухався дідуся і не мив лапки. Стрибайлику довелось відмовитись від гри з друзями і лежати в ліжку.


  Як лікувати пустуна, і головне, - як уберегтися від мікробів - розкаже дітям та їх батькам ця книжка із серії "КНИГОТЕРАПІЯ"



пʼятниця, 1 травня 2020 р.



Щиро вітаємо наших читачів і колег з молодим і дзвінким травнем - святом весни, тепла, посмішок, з святом єднання і миру: на планеті і в душі!
Зичимо щастя, ждоров,я, весняного настрою! Натхнення, творчої праці! Хай першотравневі свята принесуть Вам і Вашим близьким радість та задоволення! Хай панує мир, злагода та добробут у Ваших оселях!


Популярні публікації