понеділок, 30 серпня 2021 р.

 Розум  і серце нашого народу

27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі на Львівщині народився Іван Якович Франко - видатний український письменник, справжній титан праці, який жив і творив в ім'я свого народу.


Щиро вірив у неминучість національного відродження, в те, що українці будуть господарями у "своїй хаті", і на "своїм полі".
У батьковій кузні пройшов народну школу, від матері успадкував душевність і теплоту та любов до народної пісні. Самотужки здобував освіту, бо в 9 років втратив батька, а в 16 - матір. Виділявся феноменальною пам'яттю. Володів 14 мовами.
Творчий доробок І, Я. Франка - майже шість тисяч творів. Його друкована спадщина налічує 50 томів.  Це і поезія , і проза, новели, етнографія, літературна критика, публіцистика, філософія, переклади. І серед них - ціла низка оповідань для дітей, і героями їх є сільські діти, життя яких було важким і безрадісним. (збірка "Грицева шкільна наука")

Також помітне місце в літературній спадщині Франка займають казки для дітей. ("Коли ще звірі говорили"



 В них звірі живуть майже людським життям - в звірячому царстві, як і серед людей, панує здирництво, хабарництво, несправедливість. Ми співчуваємо дрібним мешканцям звірячого царства - зайцям і птахам, яких гноблять хитрі хижаки.
Сьогодні твори І. Я. Франка для дітей так само цікаво читати, як і багато років тому.
Вони вчать милосердю і любові до всього живого. 



У нас поетична мозаїка "У світі Франкової казки", де ми весь день знайомили наших читачів  з чудовими казками Івана Яковича Франка.

                        15 фактів про Івана Франка, які варто знати

 

1. Відзначався колосальною працездатністю. За 40 років активного творчого життя кожних два дні виходив новий твір письменника (вірш, новела, повість, роман, монографія тощо). Щороку видавав по 5–6 книжок.

 

2. Став першим професійним українським письменником, який заробляв на життя літературною працею.

 

3. У гімназії сидів на останній парті, але міг майже дослівно переказати розповіді вчителів на заняттях. У п’ятому класі під час уроків, які вважав нецікавими, читав Шекспіра в німецькому перекладі.

 

4. У гімназійні роки, залишившись без батьків, заробляв на життя репетиторством. Із тих коштів зібрав величезну на той час бібліотеку – понад 500 томів.

 

5. Чотири рази його ув’язнювала австрійська влада (у 1877, 1880, 1889 і 1892 рр.).

 

6. Володів 14 мовами. Поет, прозаїк, фольклорист, перекладач, публіцист, філософ, економіст, політик, громадський діяч. Сучасники називали його «академією в одній особі».

 

7. Писав твори не лише українською, а й польською, німецькою, іншими мовами. Перекладав на українську в тому числі з давньої вавилонської, давньоіндійської, давньоарабської, давньогрецької, східних.

 

Перекладав також на німецьку українські народні пісні, допомагав Михайлу Грушевському з німецьким перекладом «Історії України–Руси».

 

8. Співзасновник першої української політичної партії – Русько-Українська радикальна партія – та перший її голова, автор програми.

 

9. Закликав населення Галичини називати себе українцями, а не русинами. «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без офіціяльних кордонів…», писав він у листі до молоді в 1905-му.

 

10. Одним із перших спрогнозував крах ідеології марксизму, а соціалістичну державу назвав тюрмою: «Люди виростали б і жили би в такій залежності, під таким доглядом держави, про який тепер у найабсолютніших поліційних державах нема й мови. Народна держава сталась би величезною народною тюрмою».

 

11. Радянський режим називав його атеїстом. А він залишався глибоко віруючою людиною. Виріс у побожній родині, досліджував Святе Письмо, товаришував із галицькими священиками, мав приязні стосунки з митрополитом Андреєм Шептицьким.

 

12. Його переклад біблійної «Книги Буття» досі залишається найбільш точним перекладом цієї частини Біблії українською мовою.

 

13. Ледь не запізнився на власне весілля з Ольгою Хоружинською. У кабінеті батька нареченої знайшов стару книжку і переписував із неї рідкісного вірша.

 

14. Останні сім років писав лівою рукою, бо права була паралізована. Систематизувати та упорядковувати матеріали йому допомагав син Андрій. Двоє синів Івана Франка (Петро і Тарас) вступили до складу легіону Українських січових стрільців.

 

15. Помер Іван Франко 28 травня 1916-го на чужих руках – сини були у війську, дочка в Києві, дружина в лікарні. Через бідність і нестачу грошей ховали в чужій вишиваній сорочці, в «позиченій» ямі на шість домовин.

 

В окремій могилі перепоховали Івана Франка через 10 років.



 

середа, 18 серпня 2021 р.

 Вільна та єдина наша рідна Україна


"Всім серцем любіть Україну свою,
І вічні ми будемо з нею!
В. Сосюра

День народження - важливе свято і для людини і для країни.
 24 серпня наша країна святкує справжній ювілей: 30-річчя Незалежності України!
 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення Незалежності України.
 І сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою. 
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського. Нема життя без України, бо Україна - це мати, яку не вибирають, бо Україна - це пісня, яка вічна на цій землі. Ми, українці, повинні пишатися своєю країною, знати її історію, вивчати рідну мову, любити і берегти природу, знати звичаї, традиції свого народу і примножувати її багатства.
 Про все це йшлося сьогодні на  нашому патріотичному калейдоскопі "Новий день над Україною". А ще діти з задоволенням познайомились з чудовою книгою Катерини Дем'янчук "Легенди замків України", 



  мандрували  цими замками,  та грали в запропоновану автором гру,   


відповідали на запитання вікторини, відгадували загадки.


Вітаємо зі святом і дуже
 сподіваємось, що ви будете достойними нащадками української слави!



  


четвер, 12 серпня 2021 р.

 

Сьогодні  день народження у Галини Миколаївни Малик - улюбненої казкарки  української малечі , у доробку якої понад 50 книжок для дітей

 
"Для того щоб писати для дітей, треба просто бути щасливою людиною...Адже звідки, як не з себе. можна дістати весь той прекрасний казковий світ, якого в реальності не існує" - Галина Малик




Народилася Галина Миколаївна 12 серпня 1951 року у м. Бердянську Запорізької області. 1964 року сім'я переїхала в селище Середнє на Закарпатті. Дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона гарно вчилася в школі, мала веселий характер, почуття гумору і… не збиралась бути письменницею. Своє перше знайомство з книжкою Галина Миколаївна запам'ятала на все життя. Це сталося у день її народження, коли мама зробила малій Галинці диво-подарунок — збірку «Українські народні казки», яка стала для неї «… і букварем, і розвагою, і цілим новим світом».

Писати майбутня письменниця почала ще з шкільного віку. Потім кинула, та коли сама стала мамою, почала створювати віршики для своєї доньки.

Згодом Галина Малик почала писати казкові повісті для дітей, головні герої яких — твої ровесники. 

Казка "Незвичайні пригоди Алі" (видана в 1991 році) уже давно полюбилася нашим читачам, бо її герої виховують, тішать, спонукають до роздумів, в ній засуджуються лінощі, боягузство та байдужість. Сюжет розповідає про пригоди дівчинки Алі, яка через лінощі потрапляє в країну Недоладію. Дехто з нас пізнає себе читаючи ці пригоди. Адже звичка недоробляти справи до кінця багатьом нам дуже знайома. Та  наше майбутнє залежить тільки від нас і тому дуже важливо доводити всі справи до кінця,  і подібно до дівчинки Алі, відважно боротися з брехливими обіцянками-цяцянками та іншими сяк-таками. 


Повість увійшла до шкільної програми.


За повісті «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» у 1988 році Галині Малик було присуджено премію імені О. Копиленка. З незвичайними пригодами Алі, невгамовної героїні цих повістей, уже познайомились юні читачі Іспанії, Італії, Франції, Німеччини та інших країн. А за повість «Злочинці з паралельного світу», Галині Малик було присуджено звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки 2003 року. Галина Малик — член Національної спілки письменників України з 1991 року.

Член експертної ради всеукраїнського рейтингу «Книжка року» у номінації «Дитяче свято»

А ви читали "Незвичайні пригоди Алі"? 

Якщо ні, то запрошуємо до читання!

Популярні публікації