пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Різнобічно талановитий

Володимиру Винниченку - 140 років від дня народження

26/07.1880 - 6/111.1951

"Я хочу собою возвеличити українське..."
В. Винниченко

Видатний український літератор, художник, політичний і державний діяч, який з юності боровся за вільну Україну.

Твори Винниченка входять до золотого фонду української літератури. Він почав писати ще в гімназії, а в 22 роки успішно друкувався. Перше оповідання "Сила і краса", видане в 1902 році. "Кого у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови, як тільки річ  торкається літератури? Про Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка", писав Михайло Коцюбинський 1909 року.
 Літературна спадщина Володимира Кириловича становить 100 оповідань, 23 п'єси, 14 романів. П'єси Винниченка ще за його життя ставили театри мало не у всій Європі.
 Зауважте, Володимир Винниченко ще й талановитий художник. Його 74 малячрські роботи та 4 альбоми з акварелями нещодавно повернулися в Україну.
 До найкращої частини творчої спадщини належать його оповідання для дітей.
У 20-тих роках твори Винниченка були широко популярні, входили в усі українські читанки й хрестоматії, та радянська влада викреслила його ім,я з політики і з літератури.





Симпатії письменника на боці гордих, неординарних, кмітливих героїв, які вміють захистити власну честь, стати в оборону правди й справедливості.
 Багато з того про що писав Винниченко давно відійшло в минуле, але є те, що не зникає: самі характери його героїв, їхні пригоди. Вони вражають своїм драматичним змістом і правдивістю. 
Після довгої перерви оповідання Винниченка знову вивчаються в 6-х класах українських шкіл. Сподіваємось, ви будете читати їх з цікавістю.

А чи знаєте ви, що???

У травні-жовтні 1914 року Винниченко нелегально жив у Катеринославі. Він певний час мешкав у готельчику Тихвинського жіночого монастиря. Винниченко відігравав важливу роль у революційному русі на Катеринославщині.
Іменем Винниченка тепер називається вулиця у Соборному районі нашого міста.



понеділок, 13 липня 2020 р.

Прочитайте цікаву книгу

Сьогодні ми радимо вам прочитати ще одну автобіографічну повість. На цей раз - це захоплююча повість відомого українського письменника Анатолія Дімарова "На коні й під конем". 
У 1982 році за досягнення в галузі літератури письменник був удостоєний Шевченківської премії.


Це весела історія про збитошного хлопця, з яким увесь час трапляються кумедні пригоди.
Друга частина книги "Блакитна дитина" вивчається за шкільною програмою у 7 класі.
Сподіваємось, що ви чудово і з користю проведете час, читаючи цю книгу.


вівторок, 7 липня 2020 р.

Вітаємо всіх наших читачів


В цей день святкують два свята. Церква нагадує про народження Хрестителя Господа Івана Предтечі, який хрестив Сина Божого Ісуса Христа в водах Йордана.
Друге свято в день Івана Купала - язичне. Воно прийшло до нас ще з дохристиянських часів. І присвячене слов'янському богу Ярилі -  покровителю богу сонця і всього живого. Звідси іше одна назва свята - Ярилів день.
На Різдво Івана Предтечі обов'язково ходили до храму на службу.
Кульмінація святкування приходилась на вечір і ніч з 6 на 7 липня. В цю ніч прийнято розпалювати велике вогнище. Вважалося, що воно має велику цілющу силу. Звідси  і головне дійство свята - стрибки через вогнище. Їх робили для того, щоб очиститись. Водили хороводи навкруги вогнища, а далі йшли з факелами до води, де проходило "весілля вогню і води" коли об воду гасили факели. Після цього до самого ранку купались.
Також вважалося що на Івана Купала відчинялися двері в потойбічний світ і духи могли дати пораду чи передбачити майбутнє.
Люди також намагались знайти казкову квітку папороті. Вважалося, що вона розквітає саме в купальську ніч. І того, хто її знайде, ждуть скарби і виконання всіх бажань.


Прикмети й повір'я :

- Не можна далеко відходити від людей і помешкань - може вкрасти нечистий;
- Не можна далеко запливати - русалки потянгуть;
- Якщо чутно зозулю - буде холодна осінь;
- Доноситься спів цвіркуна - буде зима м'яка;
- Якщо побачив змію - чекай лиха
На Купалу обов'язково вмивались росою, або водою із криниці - вважалося, що тільки в цей день вона цілюща.

Іван Купала в інших країнах:

Оскільки це свято зв'язане з днем літнього сонцестояння, то аналоги Купалі є по всій Європі.
В Німеччині відмічають Йоль. А в Фінляндії й Естонії  - Юханус. В цих країнах це державне свято з вихідним днем.


Популярні публікації